30.08.2011

Program wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego

Tak oto nastał czas na kolejną partię startującą do wyborów. Tym razem jest to PSL.
Grzechem byłoby nie pokazać przy okazji PSL ich dzieła w postaci muzycznego klipu, tak więc oto i on:


Jeśli komuś spodoba się ta piosenka to ze strony PSL może pobrać ją w wersji MP3 :)

A bardziej na poważnie to tutaj można znaleźć program wyborczy PSL.


Człowiek, gdy ma wybór, wybiera dobro. Zło wybiera wtedy, gdy wydaje mu
się, że nie ma wyboru. Ale ten wybór jest. Razem jesteśmy silni. Wspólnie
zrobimy więcej dla nowoczesnej, prawej, sprawiedliwej Polski.
 Te oto słowa znalezione we wstępie do programu PSL postanowiłem tu przytoczyć, gdyż na dobrą sprawę mogłyby zostać użyte przez każdą partię w każdym programie wyborczym. To jednak co w nich jest ważne to możliwość wyboru. Wielu tak w tych wyborach, jak i w poprzednich zagłosuje na "mniejsze zło", poprze kogoś z kim się nie identyfikuje tylko po to, aby "wróg", "zdrajca" nie doszedł do władzy. Niestety przez takie myślenie realnie patrząc ograniczamy swój wybór. Dlatego jeśli znalazłeś/znalazłaś ugrupowanie, którego poglądy podzielasz - zagłosuj nań, nawet jeśli sondaże dają im 10, 5 czy może mniej niż 1% poparcia. To Twój wybór, więc nie pozwól by inni decydowali za Ciebie, nie pozwól by to strach był Twoim doradcom.

Bezpieczeństwo społeczne
Ochrony istniejących i tworzenia nowych miejsc pracy, zwłaszcza przez rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw, wsparcie dla rozwoju spółdzielczości oraz indywidualnej działalności gospodarczej. Wspierania przez państwo wzrostu zatrudnienia osób powyżej pięćdziesiątego roku życia.
Ambitne założenia, jednak nie wiem jak PSL chce motywować do tworzenia tych nowych miejsc pracy w zakresie MŚP. Chyba jedynie dotacjami, bo póki co nic nie robiło konkretnego by pomóc tej gałęzi gospodarki. Wzrost zatrudnienia osób po 50 to znowu jakieś dotacje zapewne, bo raczej nie ulgi podatkowe.
Zawarcia w Komisji Trójstronnej umowy w sprawie redystrybucji środków publicznych na zadania społeczne, w tym przede wszystkim dla dobra rodzin z dziećmi, dającej wyraz nowej solidarności społecznej.
 Czyli, że chcą by pieniądze z budżetu państwa otrzymywały rodziny z dziećmi? No właśnie nie do końca, bo wszak "dla dobra rodzin z dziećmi" równie dobre można zbudować drogę jak i szpital wspomóc.
Ograniczenia   liczby   obywateli   żyjących   w   warunkach   wykluczenia społecznego.   W   tym   celu   zaproponujemy   nowoczesny   program wychodzenia z ubóstwa i wykluczenia, a także program kompleksowego wsparcia materialnego biedniejszych rodzin.
 Nie no... trzeci postulat i znowu mamy rozdawanie kasy i kompletny brak konkretów.

Wyrównywania   szans   edukacyjnych   w   środowiskach   zaniedbanych. Zagwarantowania pełnej dostępności do kształcenia dzieci i młodzieży oraz zintensyfikowania indywidualnej pracy nauczycieli z uczniem.
 Ta intensyfikacja to ma się odbywać poprzez obowiązkowe zajęcia "społeczne" nauczycieli? No i o co chodzi z dostępnością, przecież jest ten obowiązek edukacji do 18 roku życia, więc dostępność musi być.
Poprawy dostępności i jakości działania służby zdrowia i zapewnienia wszystkim pacjentom wysokiej jakości niezbędnych świadczeń. W tym celu niezbędna jest pilna i globalna reforma zasad działania. Należy także przywrócić opiekę lekarską, stomatologiczną i pielęgniarską w szkołach.
 Oczywiście popieram te postulaty. Reforma służby zdrowia jest konieczna. Jednak szkoda, że nie wyjawiono jak PSL chce zrealizować ów postulat. Co do przywrócenia opieki lekarskiej, stomatologicznej i pielęgniarskiej w szkołach.. owszem jest to konkret, ale jakoś mało wierzę w jego realizację.

Stworzenia   systemu   polityki   rodzinnej,   zapewniającej   wsparcie funkcjonowania rodzin wychowujących dzieci. Należy ułatwić wychowanie i opiekę nad dziećmi rodzicom pracującym przez zapewnienie pełnego dostępu   do   żłobków   i   przedszkoli   oraz   szersze   dofinansowanie ich działalności.
Mam szczerą nadzieję, że gdzieś w tym programie wyjawione zostaną mi źródła finansowania tych wszystkich pomysłów. Jednak skupiając się na tym punkcie... czy partia "chłopska" nie powinna wspierać tradycyjnego modelu wychowania? tzn. modelu, w którym to dzieci nie muszą chodzić do żłobków, ani przedszkoli, ale swe dziecięce lata mogą spędzić z rodziną?
 Wprowadzenia   programu   bezpłatnego   zaopatrywania   uczniów   szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich w podręczniki i inne pomoce naukowe   oraz   opracowanie   i   wdrożenie   programu   bezpłatnego i zdrowotnego dożywiania dzieci szkolnych.
W tym kraju nie ma pieniędzy na "bezpłatną" służbę zdrowia, ale mają znaleźć się na podręczniki? I skąd pomysł, że dzieci potrzebują dożywiania? Większość tak objada się słodyczami i czipsami, że bardziej przydałaby się im dieta...
Poszerzenia oferty preferencyjnych kredytów mieszkaniowych, wsparcie finansowe   na   pierwsze   mieszkanie,   zapewnienie   budownictwa komunalnego i społecznego  co znacznie ułatwi start w dorosłe życie młodym ludziom.
 Szczerze to wolałbym mieć większe zarobki niż tańszy kredyt... ale to taka moja własna opinia.
Polskie   Stronnictwo   Ludowe   będzie   dążyć   do   szybkiego   opracowania i wdrożenia programu profilaktyki zdrowotnej nad kobietą ciężarną oraz matką i   dzieckiem.
Wszyscy widzimy tą szybkość po 4 latach rządzenia...

Dobrowolność przynależności do emerytalnego systemu kapitałowego .
Ale tu chodzi tylko o OFE czy również o ZUS?.. chyba tylko OFE. I mam wrażenie, że wybór będzie taki, że albo daje się jakiś % na OFE, albo ten % trafia do ZUS... czy to jest dobrowolność?
Analizę repartycyjnego systemu emerytalnego (I filar) z punktu widzenia uproszczeń funkcjonujących rozwiązań.
Niech mi to ktoś wytłumaczy, bo ja nie ogarniam.
Stały monitoring kapitałowego systemu emerytalnego (II filar) i ocenę jego   wpływu   na   stan   finansów   publicznych   i   wysokość   przyszłych emerytur.
Tak więc dobrowolność odnosiła się do II filaru... a to ciekawe bo II filar nie powinien mieć żadnego wpływu na stan finansów publicznych, tak więc wspominanie o nich w jego kontekście "śmierdzi" mi próbą wcielenia funduszy z OFE do budżetu.

Stopniowe   wprowadzanie   zachęt   podatkowych   i   organizacyjnych   dla dodatkowych ubezpieczeń społecznych (III filar i pracownicze programy emerytalne).
Ciekawe jak to sobie wyobrażają? Jak będę miał II filar to będą mniej pieniędzy na ZUS brać, a może mniejszy dochodowy będę płacić? W sumie odliczenie od podatku funduszy przeznaczonych na III filar to fajny pomysł.
Wprowadzenie   zachęt   motywacyjnych   wydłużających   aktywność zawodową i w konsekwencji powodujących opóźnienie decyzji o przejściu na emeryturę.
Popieram motywowanie ludzi do pracy, jednak przy obecnym systemie, gdzie lwią część pensji przeznacza się na ZUS, to większość ludzi podchodzi do kwestii emerytury w dość prosty sposób: "płaciłem przez tyle lat, to teraz niech mi dają kasę".

Stopniową aktywizację rolników poprzez system zachęt do dodatkowego zatrudnienia
A ja naiwny myślałem, że rolnik to jest zawód. Urzędników też będzie się zachęcać do dodatkowego zatrudnienia?
Rozszerzenie   ubezpieczeń   emerytalnych   o   możliwość   dobrowolnego przystąpienia do tych ubezpieczeń osób nieobjętych nimi obowiązkowo.
Kto by chciał zapisać się do ZUSu?.... ja bym wolał by cały ZUS był dobrowolny.
Rozszerzenie   ochrony   emerytalnej   poprzez   wprowadzenie   emerytury obywatelskiej.
A tu mamy całkiem nowy, niesprecyzowany pomysł.
Zbadanie kompatybilności systemów ubezpieczeń społecznych, pomocy społecznej i ochrony rynku pracy.
Jednak badanie kompatybilności pobiło wszystko co przeczytałem do tej pory.

Bezpieczeństwo żywnościowe
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich.
Jak?
Umożliwienie   pełnego   dostępu   do   kredytów,   gwarancji   i   poręczeń realizowanych   przez   Bank   Gospodarstwa   Krajowego   oraz   Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 Czy tu przypadkiem nie chodzi o to, że to skarb państwa ma być gwarantem spłaty ów kredytów?

Przygotowanie przez samorządy gminne dyspozycyjnych terenów wraz z uzbrojeniem   pod   inwestycje   bez   uciążliwych   procedur   lokalizacji działalności.
 A te tereny to będą do wynajmowania? Bo jeśli tak to nie widzę potrzeby wciągania w to samorządów - wszak to równie dobrze mogą robić lokalne firmy.
Stworzenie systemu fachowej informacji i doradztwa poprzez wydzielenie oddziałów rozwoju przedsiębiorczości w Oddziałach Doradztwa Rolniczego i powiatowych biurach ARiMR oraz urzędach gmin.
"wydzielenie oddziałów" oznacza zwykle "zatrudnienie nowych ludzi". Poza tym skoro stworzono już te ODRy, to poco w 3 różnych organach tworzyć oddziały rozwoju przedsiębiorczości? Na ten pomysł wpadł ktoś wyjątkowo nieprzedsiębiorczy.
Wsparcie   gospodarstw   inwestujących   w   rozwój   i   poprawę konkurencyjności,   przy   zachowaniu   warunków   do   istnienia   małych gospodarstw pracujących na potrzeby rynków lokalnych.
Jak rozumiem "rozwinięte" i "konkurencyjne" towary mają iść na eksport, a "rynki lokalne" mają zadowolić się ochłapami? To prawie jak teraz, gdy to np. ta sama "marka" czekoladek ma całkiem inny skład gdy trafia na rynek krajowy, a całkiem inni - lepszy - gdy wędruje za zachodnią granicę.

Wprowadzenie   dalszych   ułatwień   w   sprzedaży   płodów   rolnych i produktów wytwarzanych bezpośrednio w gospodarstwie rolnym.
Jeśli by znieść wszelkie obostrzenia dotyczące ów sprzedaży to myślę, że rolnicy o wiele bardziej by się ucieszyli niż z wprowadzania ułatwień.

Rozwój organizacji producentów żywności wysokiej jakości oraz innych organizacji pozarządowych kształtujących rynek żywnościowy „od pola do konsumenta”. W efekcie takich działań dokona się stabilizacja cen.
Partia polityczna chcąca rządzić krajem chce rozwijać organizacje pozarządowe... padłem i nie wiem czy potrafię powstać.
Wspieranie   rozwoju   lokalnych   rynków   oferujących   także   żywność ekologiczną.
Zauważyliście ile razy chcą coś wspierać, wspomagać i rozwijać? Szkoda, że prawie wcale nie ma mowy o sposobie ów wspierania, wspomagania i rozwijania... bo chyba nie chodzi tylko o dotacje z budżetu.
Kontynuowanie   działań   na   rzecz   pozyskiwania   nowych   rynków   zbytu w celu dalszego zwiększenia eksportu artykułów rolno-spożywczych.
No to trzeba odkryć nowe kraje i kontynenty...
Uruchomienie silniejszych zachęt ekonomicznych (głównie fiskalnych) dla producentów i handlu. To znacznie zwiększy cenową konkurencyjność żywności ekologicznej.
PSL chce się wkupić w łaski swych wyborców...
Zintensyfikowanie   działań     edukacyjnych   i   informacyjnych   na   rzecz popularyzacji żywności ekologicznej.
Żeby nie było - popieram żywność ekologiczną bo fakt faktem obecnie w sklepach jest więcej syfu niż czegoś co można ze spokojnym sumieniem zjeść. Jednak jeśli ludzie nie chcą tego jeść (no bo skoro potrzeba jakiś zachęt) to znaczy, że nie ma sensu wspierać tej gałęzi z funduszy publicznych.

Umożliwienia   rolnikom   prowadzącym   małe   i   średnie   gospodarstwa podejmowania zatrudnienia poza rolnictwem bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych oraz bez obawy utraty ubezpieczenia w KRUS.
To doprowadzi do takiej sytuacji, że ludzie z gospodarstwem będą bardziej konkurencyjni niż ci bez owego - koszty ZUSu są obecnie dość wysokie, więc oszczędności kilku % mogą nieraz zaważyć o tym czyja firma przetrwa.
Dalszego   upraszczania   wniosków   i   procedur   przy   ubieganiu   się o płatności bezpośrednie i środki na rozwój obszarów wiejskich.
 Przydałoby się, obecnie jest tyle papierów, że większość i tak wypełniana jest kilkukrotnie. Inna sprawa, że warto z czasem przestać wszystko zmieniać by ludzie nie musieli płacić jakimś doradcom, ale by mogli samemu wnioski uzupełnić.
 Poprawy   stanu   infrastruktury   wiejskiej,   podniesienia   jej   do   poziomu zgodnego   ze   standardami   europejskimi   poprzez   budowę   dróg, wodociągów, kanalizacji, oczyszczalni ścieków.
 Do "standardów europejskich" w wielu wypadkach nawet w miastach brakuje sporo... ale oczywiście chwalebny cel.
Opracowania Narodowego Programu Odbudowy Melioracji i Retencji.
 Jeśli to sprawi, że w końcu wały przeciwpowodziowe będą wytrzymywać, rzeki będą regularnie pogłębiane, a zbiorniki retencyjne nie będą robić za miejsca wypoczynku, ale faktycznie realizować swoją funkcję - to jak najbardziej jestem za.
 Szybkiego rozwoju komputeryzacji na terenach wiejskich. Umożliwienia dostępu do szerokopasmowego internetu.
 Rząd będzie kładł infrastrukturę telekomunikacyjną? Bo skoro operatorzy telekomunikacyjni jeszcze nie dotarli to znaczy, że przedsięwzięcie jest po prostu nie opłacalne i jedynie by do niego dopłacano.


Bezpieczeństwo gospodarcze
Przyspieszenie wzrostu PKB
Racjonalizację wydatków publicznych
Zwiększenie skuteczności  egzekwowania podatków
Wprowadzenie systemu ulg podatkowych
Konsekwentne uwalnianie gospodarki od biurokratycznych ograniczeń
Czy zwiększenie skuteczności w egzekwowaniu podatków nie jest przypadkiem biurokratycznym ograniczeniem?
Zwiększenie   roli   przedsiębiorców   w   tworzeniu   prawa   sprzyjającego powstawaniu nowych miejsc pracy
Od kiedy to prawo decyduje o tym czy powstanie miejsce pracy? Hmm... tu chyba chodzi o to by prawo nie przeszkadzało w tworzeniu miejsc pracy. Chwalebne..
Wspieranie aktywności i innowacyjności polskich przedsiębiorców.
Rozwijanie kontaktów handlowych Polski z Unią Europejską, Wschodem i największymi potęgami ekonomicznymi świata.
Kontynuację  wspierania   aktywności   i   innowacyjności,  w  tym   szerokie wykorzystanie technologii informatycznych
Utrzymanie dobrych tendencji inwestycyjnych w kraju.
Wzmocnienie roli dochodów własnych samorządów gminnych.
Stworzenie planów zagospodarowania przestrzennego w każdej gminie, także w celu eliminacji przypadkowych lokalizacji inwestycji.
Ja myślałem, że to już powinno być zrealizowane od wielu lat.

Przyspieszenie   modernizacji   i   rozbudowę   sieci   energetycznych,   co zapewni rytmiczne dostawy, poprawi jakość i zmniejszy straty prądu
Ach te rytmiczne dostawy prądu...
Rozbudowę   energetyki   opartej   na   surowcach   krajowych   (węgiel,   gaz łupkowy).
A co z ekologią? Dobrze, że przynajmniej nie wciskają kitu o panelach solarnych i farmach wiatrowych.
Modernizację transportu  kolejowego i zaprzestanie likwidacji  połączeń kolejowych w Polsce północnej i wschodniej.
To w południowej i zachodniej te połączenia już można likwidować? Serio po co połączenie na którym jeździ 5 osób? Jeśli nie ma akurat potrzeby dostarczenia wagonów lub lokomotywy to jest to po prostu strata pieniędzy.
Kontynuację   modernizacji   sieci   dróg,   budowy   obwodnic,   co   znacznie poprawi jakość życia mieszkańców małych miast.
Mogę się mylić, ale małe miasta raczej nie mają obwodnic... a w dużych obwodnice powstają wolniej niż krew cieknąca z nosa.
Rozbudowę dróg dojazdowych do miejsc pracy.
A to nie jest tak, że planowaniem dróg wewnątrz miast zajmują się ichniejsze władze, a nie posłowie i rząd?
Polskie Stronnictwo Ludowe opowiada się za bezpiecznym i korzystnym dla państwa   wydobyciem   gazu   łupkowego   i   za   przeprowadzeniem   gruntownej debaty społecznej oraz referendum w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
Jakie to piękne gdy mówi/pisze się coś, co tak na prawdę nic nie wyjaśnia...
Bezpieczeństwo środowiska
Uruchomienie   i   konsekwentne   stosowanie   instrumentów   prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych.
Promocję i egzekwowanie ww. instrumentów w parlamencie i rządzie Rzeczpospolitej   Polskiej,   jednostkach   samorządu   terytorialnego, ośrodkach   naukowych,   pozarządowych  organizacjach  proekologicznych i społeczno-zawodowych oraz mediach publicznych.
Stworzymy bliżej nie określone instrumenty, a potem będziemy je promować i egzekwować... i jednocześnie walczymy z biurokracją.
Tworzenie systemu szybkiego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi.
Wdrożenie planowania ochrony przeciwpowodziowej.
Te dwa punkty faktycznie warto by było zrealizować.

Bezwzględne   przestrzeganie   zasad   zagospodarowania   terenów zalewowych i osuwiskowych.
Ależ one są przestrzegane, problem w tym, że urzędnicy lokalni czasami nagle zapominają nanieść informacje o terenie zalewowym na nową wersję mapy.

Ochronę   dobra   narodowego   jakim   są   lasy   państwowe   przed prywatyzacją.
Przed prywatyzacją jako taką to może i nie, ale przed prywatyzacją w obecnej postaci - czyli wyprzedaży za bezcen - to już z pewnością.

Podniesienie skuteczności melioracji
Zdecydowane   przyspieszenie   rozwoju   energetyki   odnawialnej.   To   nie tylko   element   osiągnięcia   przez   nasz   kraj   zrównoważonego   rozwoju, bezpieczeństwa   energetycznego,   ale   także   wypełnienia   zobowiązań unijnych.
Pozwolę sobie przypomieć punkt z Bezpieczeństwa gospodarczego
Rozbudowę   energetyki   opartej   na   surowcach   krajowych   (węgiel,   gaz łupkowy).
Usprawnienie systemu wydawania przez urzędy gmin, we współdziałaniu z   regionalnymi   dyrekcjami   ochrony   środowiska,   zgody   na   lokalizacje projektów OZE, szybszą modernizację i rozbudowę sieci energetycznych (przesyłowych).
O tym to już była w sumie mowa... wtórny i wewnętrznie sprzeczny ten program się robi.
Promowanie   postaw   proinnowacyjnych   i   przedsiębiorczych   zgodnie z wymogami ekologicznymi.
Popularyzację   kryteriów   i   efektów   zrównoważonego   rozwoju   we wszystkich   sferach   działalności   gospodarczej,   oświatowej i publicystycznej, a także w programach nauczania wszystkich szkół
Czy my już na prawdę nie mamy czego uczyć dzieci w tych szkołach?
Stworzenie identyfikacji, promocji i nagradzania autorów ww. projektów inwestycyjnych.
Opracowanie   nowych   rozwiązań   prawnych   sprzyjających   wyzwalaniu inicjatyw społecznych w ww. zakresie.
Wspieranie   działań   na   rzecz   realizacji   dotychczasowych   priorytetów polskiej   polityki   ekologicznej   dotyczącej   programu   czystej   wody i powietrza.
Czyste powietrze i energetyka oparta o węgiel i gaz łupkowy?
 Rozwiązanie problemu odpadów, w tym usprawnienie systemu zbiórki zużytych produktów AGD i opakowań. Rozwiązanie tego problemu Polskie Stronnictwo  Ludowe widzi w szybkim  uchwaleniu  pakietu  tzw.  ustaw odpadowych, konsekwentnym ich wdrażaniu i egzekwowaniu.
Aż się boję czym te ustawy odpadowe będą...
Zapewnienie   kompleksowych   warunków   organizacyjnych, technologicznych i ekonomicznych do zbiórki, segregacji, utylizacji oraz wtórnego wykorzystania odpadów.
Dążenie i wspieranie przerobu węgla na paliwa gazowe i płynne.
A jednak o węglu nie zapomniano... Tylko zastanawia mnie czy przypadkiem jakiś geniusz nie wpadł na to by przerabiać węgiel na gaz i dopiero ten gaz używać do wytwarzania energii.

Intensyfikację działań w celu pozyskania gazu łupkowego oraz szybszego rozwoju   odnawialnych   źródeł   energii   i   technologii   energooszczędnych przyjaznych środowisku naturalnemu.
Włączenie   do   ekonomicznych   instrumentów   WPR   kryteriów proekologicznych wynikających z zasad zrównoważonego rozwoju.
 Bezpieczna Polska
Konkretyzację i stałą aktualizację planów strategicznych NATO. Obszar Polski powinien stać się ważną częścią infrastruktury wojskowej i naszych amerykańskich sojuszników.
 Bezpieczeństwo militarne kraju jest ważne, ale czy nie lepiej skupić się na europejskich sojusznikach? Zwłaszcza, że amerykanie są raczej zajęci "szerzeniem demokracji", a nie pokojem.
Umacnianie dobrosąsiedzkich stosunków na naszej wschodniej granicy, z Rosją,   Ukrainą   i   Białorusią,   przy   jednoczesnym   wspieraniu   procesów demokratycznych w tych krajach
 Jak polski rząd chce wspierać procesy demokratyczne na Rosji, Ukrainie i Białorusi? O ile mi wiadomo to takie mieszanie się w politykę wewnętrzną nie jest przez nikogo mile widziane.
Zaprzestanie   dalszych   redukcji   liczebności   Sił   Zbrojnych   RP, uwzględniając, że proces profesjonalizacji i uzawodowienia polskiej armii nie został zakończony.
 Problemem nie jest redukcja liczebności, problemem jest stosunek ilości żołnierzy do urzędniczej machiny naszych sił zbrojnych.
Rozwijanie Narodowych Sił Rezerwowych, jako uzupełnienia sił zbrojnych, które mogą spełniać ważną rolę w obronie kraju.
Bardzo ważny punkt, jednak wiąże się on z dodatkowymi funduszami koniecznymi do rozwoju i podtrzymywania w stanie gotowości NSR.
Dostosowanie  wydatków  na   obronę  narodową  do   zadań  i   możliwości budżetowych   państwa.   Ich   obecny   udział   w   PKB   nie   powinien   się zmniejszyć.
 I jednocześnie nie ma mowy o wzroście udziału, ale chce się armię umacniać... zatem w jaki sposób?
Zwiększenie   intensywności   szkolenia   żołnierzy,   zwłaszcza   w   zakresie obsługi nowoczesnych technologii wojskowych.
 Tego bez większych funduszy się nie da wykonać. Tak więc czyżby remedium na problemy naszego wojska było ograniczenie biurokracji i etatów oficerskich?

Unormowanie sytuacji w zakresie wynagrodzeń i emerytur wojskowych, tak aby przeciwdziałać odchodzeniu z wojska młodych i wyszkolonych kadr.
 Młodzi odchodzą, bo widzą skostniałą strukturę armii. Jeśli człowiek widzi, że ma minimalne, albo wręcz nieistniejące szanse na awans to zwykle zmienia pracę. Do tego dochodzi jeszcze żałosny poziom dbania o zdrowie żołnierzy rannych i okaleczonych na różnego rodzaju misjach.
  Wzmocnienie   ochrony   antyterrorystycznej   i   zabezpieczenia   przeciwko cyberatakom, które mogą zagrażać infrastrukturze krytycznej państwa w tym systemowi obronnemu.
 Czyli zwiększenie funduszy na różne rządowe agencje ochronne, co wiąże się z nadaniem im kolejnych uprawnień inwigilacyjnych...
Usprawnianie   działania   policji   i   służb   porządkowych,   doskonalenie porządku   prawnego,   poprawa   działania   wszystkich   ogniw   systemu antykryzysowego.
 Póki służby porządkowe będą służyły do generowania zysków (mandaty) i będą wolałby to robić (czy to pod przymusem lokalnej władzy, czy też z racji mniejszego ryzyka dla własnego zdrowia) niż dbać o bezpieczeństwo obywateli, póty będzie tak jak jest i żadne zapewnienia tego nie zmienią. Z przykrością stwierdzam, że przez te 4 lata nie zmieniło się na lepsze nic w tej kwestii, a ostatnią poprawę "bezpieczeństwa" odczułem gdy rządził PiS.
Usprawnianie   systemu   przeciwdziałania   i   reagowania   na   klęski żywiołowe,   zagrożenia   asymetryczne,   w   tym   terrorystyczne  i przestępczości zorganizowanej oraz na przemyt narkotyków.
Czyli zwiększanie funduszy agencji, a gdy mowa o ochronie antyterrorystycznej i jej zapobieganiu to jednocześnie musimy uświadomić sobie, że chodzi o inwigilację społeczeństwa.
Stworzenie   warunków   do   wyposażenia   w   nowoczesny   sprzęt państwowych i ochotniczych służb ratowniczych: PSP, OSP, GOPR, TOPR, WOPR.
 Ależ warunki są - tylko brak funduszy..
 Polskie   Stronnictwo   Ludowe   widzi   potrzebę   umacniania   państwa,   które   w naszej tradycji ma wartość najwyższą.
To jest niestety wielka bolączka naszych czasów - "państwo" jest ważniejsze od jego mieszkańców.

Zapewnienie   prawidłowego   funkcjonowania   instytucji   państwa przyjaznych obywatelom.
Poprawę sprawności działania instytucji świadczących usługi publiczne
Umacnianie   poczucia   bezpieczeństwa   wewnętrznego   obywateli   i bezpieczeństwa zewnętrznego państwa.
Odbiurokratyzowanie   instytucji   państwa   umożliwiające   wyzwalanie inicjatyw   i   przedsiębiorczości,   rozwój   pozarządowych   organizacji społecznych.
Poprawę   statusu   i   możliwości   realizacji   swoich   praw   osobom niepełnosprawnym
Usprawnienie systemu sądownictwa.
 Takich populizmów to nawet Andrzej Lepper nie sadził. Dziesiątki obietnic, z których zdecydowana większość opiera się na wydawaniu pieniędzy. Brak jasnych rozwiązań dotyczących przedstawionych problemów oraz kompletny brak programu gospodarczego mającego ukazać źródło finansowania tej wizji państwa socjalnego (bo takie państwo rysuje się z tego programu). Na koniec wspomniano o sądach... szkoda, że opisem tego usprawnienia jest taka oto pozbawiona konkretów wyborcza papka:
Dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe będzie dążyć do dokonania ustawowych   zmian   w   pracy   sądów   mających   na   celu   zdecydowane usprawnienie ich pracy oraz przejrzystość i zasadność działań prewencyjnych.
 Podsumowując PSL to partia o ciekawym programie, który jednak pozbawiony jest jakichkolwiek konkretów. Czas poświęcony na jego przeczytanie uważam za prawie całkowicie stracony.. prawie, gdyż umocniłem się w przekonaniu, że jest to partia, która powie wszystko i zrobi wszystko byle tylko dostać się do władzy. Poza tym mam wrażenie, że program pisały osoby oderwane od rzeczywistości nie mające pojęcia o jakichkolwiek teoriach ekonomi - bo jak uzasadnić przedstawianie programu wyborczego jako plan tego na co ma się zamiar wydać pieniądze podatników, a jednocześnie brak informacji skąd wziąć tę górę pieniędzy potrzebną na te wszystkie szczytne cele?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz