6.09.2011

Tuskizm

Tuskizm - system rządów rozwijający się w Rzeczpospolitej Polskiej na początku XXI w. Charakteryzował się rozbudowaną biurokracją, silnym aparatem inwigilacyjnym oraz uciskiem podatkowym sięgającym ponad 80% wartości pracy.
System ten możliwy był do wprowadzenia dzięki poparciu prywatnych stacji telewizyjnych, które jawiły działania partii rządzącej jako pasmo sukcesów i ciągle krytykowały wszelkich jej politycznych oponentów. Po całkowitym przejęciu władzy również media publiczne dołączyły się do procesu promowania władzy.
Również dzięki mediom zmarginalizowano inne środowiska polityczne. Efekt ten uzyskano ukazując opozycyjnych liderów jako oszołomów lub pomyleńców. Zjawisko to potęgowało ich selektywne cytowanie, które wypaczało sens ich wypowiedzi oraz zrażało do nich społeczeństwo. Dodatkowo unikano pokazywania osób z innych ugrupowań na ekranach telewizorów, co sprawiało, że przeciętny widz myślał, że istnieją jedynie dwie wielkie partie chcące dobra polski oraz dwie małe, które jedynie walczą o dostanie się do "koryta".

Geneza
Partia rządząca, która wprowadziła tuskizm dostała się do władzy głosząc hasła liberalizacji rynku, walki z korupcją i biurokracją oraz ograniczenia represyjności aparatu państwowego. Jej sukcesowi pomógł w znacznej mierze wizerunek poprzedniej władzy kreowany przez zaprzyjaźnione stacje telewizyjne. Głodny swobód obywatelskich naród postanowił dać szansę partii zwanej podówczas "Platformą Obywatelską". Tak jak i podczas wyborów parlamentarnych w 2007 roku, tak i podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku czy to z racji wiary w lepszą przyszłość, czy też ze strachu przed opozycją w postaci partii "Prawo i Sprawiedliwość" głosujący zawierzyli partii rządzonej przez Donalda Tuska (czyli Platformie Obywatelskiej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz